wtorek, 16 kwietnia 2013

Nowości: "Baczyński" w Kinie "Niebieski Kocyk"!

Wszystkich nauczycieli szkół gimnazjalnych zapraszamy do zgłaszania swoich klas na pokazy filmu "Baczyński" Kordiana Piwowarskiego! Na opiekunów klas czeka pakiet ze scenariuszami zajęć i propozycjami projektów edukacyjnych :) 

Proponowane terminy seansów:  od 6 do 15 maja
Cena biletów: 8 zł - uczeń
nauczyciele - wstęp bezpłatny
kontakt: kocyk@umk.pl
tel.: +48 566 114 860
tel: 884 392 313


„Baczyński” to film poetycko-biograficzny, który wymyka się znanemu dotychczas podziałowi na gatunki, kanonowi postrzegania dzieł filmowych. Zagadkowy i wieloznaczny jak poezja i życie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Każdy odbierze go po swojemu, zinterpretuje na własne potrzeby, będzie miał inne refleksje, odczucia. Z jednej strony to opowieść o poecie i jego postrzeganiu rzeczywistości, o potrzebie wystawiania się na śmiertelną próbę, by się spełnić i tworzyć. Z drugiej - o bezsensie wojny i sztuce, która jest ponadczasowa i nieśmiertelna. Podróż przez ostatnie lata życia wielkiego poety zamyka klamrą współczesne wydarzenie - slam poetycki zorganizowany w 2011 roku, w dziewięćdziesiątą rocznicę urodzin Baczyńskiego. Narrację filmu budują wiersze poety, relacje świadków wydarzeń sprzed lat, którzy znali go osobiście, oraz wypowiedzi młodych ludzi zafascynowanych jego twórczością.
W roli głównej - Mateusz Kościukiewicz ("Wszystko co kocham", "Bejbi Blues", "Bez wstydu", "Matka Teresa od kotów". 

"Baczyński” jest pierwszą filmową próbą odpowiedzi na pytania dotyczące Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jakim był człowiekiem? Ile w jego życiu znaczyła miłość, wyobcowanie, wojna i okupacja? Co go inspirowało, pod wpływem jakich wydarzeń tworzył i dlaczego zginął tak młodo? Reżyser filmu, Kordian Piwowarski, poszukując klucza do motywacji tytułowego bohatera, znalazł człowieka nierozerwalnie związanego ze swoją twórczością. Postawa i decyzje Baczyńskiego były odzwierciedleniem tego, co pisał w wierszach, a sedno jego twórczości stanowiły lęki, pragnienia i wątpliwości, które nim targały. Poezja nadała sens jego życiu i śmierci, uwieczniła go jako legendę.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz